Evo zašto je Zemun uprkos svemu ostao svoj: Autentična arhitektura i kaldrmisane ulice čine ga posebnim!

Iako je danas deo teritorije Beograda, Zemun je ostao svoj. Nekadašnji Taurunum, kako je Zemun nazivan u doba rimske vladavine, bio je naseljen mnogo ranije. Prema procenama još između 4500. i 3000. godine pre naše ere.

U doba postojanja Taurunuma bio je značajan trgovinski centar, a sa austrougarskim osvajanjima donekle i poprima današnji izgled.

Mnogo je toga što treba videti u Zemunu, ali su Kej, brdo Gardoš sa Milenijumskom kulom i Nikolajevska crkva definitivno u vrhu liste zemunskih atrakcija. Za njima ne zaostaju ni Zemunski kej i čuvena plaža na Dunavu, kao i najstarija kuća u Zemunu.

Šetnja ulicama Zemuna

Da bi se bolje upoznao ovaj deo grada i uživalo u njegovom, po mnogo čemu specifičnom šarmu, šetnja zemunskim ulicama je najbolja opcija. Popločane kaldrmom, mnoge ulice u Zemunu kriju i vrlo interesantna zdanja.

U jednoj od tih ulica nalazi se i najstarija kuća u tom delu grada. U mapama je prvi put zabeležena, sada već daleke 1650. godine. Među Zemuncima je to zdanje poznato kao „Beli medved“, po kafani koja je nekada u toj kući postojala.

Za ovo zdanje se veže i vrlo interesantna priča. Prema njoj, kada se austrijski princ Eugen Savojski pripremao za napad na Beograd, boravio je u Zemunu i to baš u ovoj kući, građenoj u stilu balkanske, tradicionalne arhitekture.

Gardoš i Milenijumska kula

Uzvišenje Gardoš sa prepoznatljivom kulom Sibinjanin Janka, kako se Milenijumska kula još naziva, simbol je Zemuna, koji ga čini prepoznatljviim. Pogled koji se odatle pruža prema celom Beogradu ne može se opisati. Mora se videti i doživeti.

Kula je izgrađena pre više od jednog veka povodom obeležavanja milenijuma duge državnosti nekadašnje Ugarske, pa je to i razlog zbog koga se naziva Milenijumska kula.

Tagovi:

Pročitajte još: